کویر و سکوت...

آخر هفته گذشته با دوستان سفری داشتیم به کویر مرنجاب براتون چند تا ازعکس هایی که گرفتم رو به همراه مطلبی از وبلاگ "من و خلوت کوهستان" اتنخاب کردم.امیدوارم خوشتون بیاد.

«از زيبائيها ، شكوه و سكوت كوير بسيار گفته اند و نوشته اند لذا ذكر مكررات كاريست بيهوده ، و با گفتن مجدد اين زيبائيها ، نميتوان كسي را كه عشق ديدن شكوه كوير را ندارد به وجد آورد . فقط بايد رفت و ديد و لمس كرد :

زيبايي حيرت انگيز و معجزه زيباي طبيعت در ساختن اشكال هندسي منظم ( شش ضلعي ) در نمكزارها ، كه هر گوشه آن به نوعي منحصر بفرد است و شايد مشكل بتوان در يك نمكزار دو شش ضلعي يكسان يافت . با قدم برداشتن بر روي نمكزارها و شنيدن صداي ترد شكستن بلورهاي نمك ، لذت اين پياده روي دو برابر ميشود .

كمي آنسوتر تپه هاي شن روان با زيبايي خيره كننده و تركيب رنگهاي چشم نواز در تقابل ماسه و آسمان آبي شما را بسوي خود ميخواند . تپه هاي شن روان ( رمل ) با كمترين وزش بادي تغيير قيافه ميدهند و تمام آثار و نشانه هاي بجا مانده از پاي مسافران را از تن خويش مي زدايند ، گويي به هيچوجه آلودگي ردپاي انسانها را نمي توانند بر تن خود تحمل كنند .

تمام اين زيباييها كه به هيچوجه قلم قادر به توصيف آن نيست در منطقه اي نزديك به هم گرد آمده است تا بهشتي براي علاقمندان به كوير بسازد . شايد تعبير بهشت به گزاف نباشد چرا كه در بيشتر كويرهاي دنيا مشكل بتوان منطقه اي را يافت كه با فاصله اندك از يكديگر مجموعه اي از نمكزار و تپه هاي شني در كنار هم قرار گرفته باشند . ولي در كوير " مرنجاب " با فاصله اي كمتر از پنج كيلومتر ميتوانيد پس از ديدن نمكزار به تماشاي زيبايي محسور كننده تپه هاي شني بنشينيد و اگر كمي "ياد ايام كودكي " بيفتيد بر روي شنها غلتي بزنيد و دوستان خود را در زير شن مدفون كنيد .

تماشاي آسمان كوير در سكوت وهم انگيزآن ، يكي ديگر از جاذبه هاي كوير است ، و كمتر كسي را ميتوان يافت كه شبي را در زير آسمان پر ستاره كوير ننشسته باشد و از زيبايي ستارگان لذت نبرده و هوس نكرده باشد كه دستي دراز كند و ستاره اي از سفره آسمان بچيند»


866ofgz.jpg

 


6tx6at1.jpg

82du69k.jpg
/ 75 نظر / 56 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پدربزرگ

پسر عزيزم واقعا خوشحال شدم صداتو شنيدم. تو هميشه آخر معرفت بودی و هستی. مواظب خودت باش که هوا بس ناجوانمردانه سرد است. به اون يکی بچه هام هم سلام برسون.

مسی از دبی

بابا روح اله چرا اپ نمی کنی ما دلمون پوسيد

ليلی

سلااااااااام بابا چه خبره عکاس شدی اونم چي حرفه ای

م.آ.

چطوری هاشمی؟‌خوب حال می کنی ها! ایول. به همه خیلی سلام برسون،‌ از اون مخصوص ها. امیدوارم که همیشه خوش باشی. اخیرن آن دیگری دوست می گفت روح الله چرا این طوری شده؟‌یه ذره گرفته است! به فکر افتادم. راست می گه؟ بعید می دونم. بعیده هاشمی. تو کارت درسته. شاید اون روز که دیدت یک کم گرفته بودی،‌تو عکسا که همیشه خوش حالی. همین خوبه رفیق. موفق باشی. با امید رفیق.

م.خ

کاش آدمها يادشون باشه وقتی پا به کوير می زارن ، اون تو قلبش اثرات اون جا پاها رو ثبت می کنه پس مواظب قدمهایی که بر می داریم باشیم

اسمر

نگاهم کن سر سپرده زندگی آلوده نگاه شیفته آرزو نگاهم به زمین دلم رو به آسمان نگاهت میکنم شور عشق آتش التهاب حسرت کشیده کودکی صداقت مهربان